Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.
Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.
С филма „Партенопа“ на Паоло Сорентино във Варна започна гостуването на 10-тото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Кинотворбата с участието на Стефания Сандрели, Гари Олдман, Челесте Дала Порта, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо напълни до краен предел залата на Фестивалния комплекс. Филмът „Партенопа“ ни връща в родния град на режисьора Неапол, но дали е преклонение пред него, зрителите разбират накрая. Той е изпълнен с много красота и поезия, зареден с носталгичен копнеж по младостта, но е преди всичко апотеоз на свободата, каза преди прожекцията Юлия Петкова от екипа на организаторите на форума.
Тя припомни, че тази година честваме годишнини на едни от най-големите гении на поетическо изкуство като Пиер дьо Ронсар, Джордж Байрон, Оскар Уайлд, Октавио Пас, Пабло Неруда, Атанас Далчев и от това е по
Шведският музикант Бьорн Улвеус от АББА се ожени за партньорката си - датчанката Кристина Сас, съобщи ДПА.
79-годишният шведски певец, който вече е бил женен два пъти, се запознава със Сас през 2021 г. в Нюрнберг, Германия, във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage.
В публикация на страницата му в Инстаграм се казва: „Днес, на 21 септември 2024 г., Бьорн Улвеус се ожени за Кристина Сас от Хернинг, Дания. Те се запознаха в Нюрнберг през 2021 г. във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage и започнаха да се срещат през пролетта на 2022 г. Сватбата се състоя в Копенхаген в присъствието на близки приятели и семейство.
Бьорн Улвеус е световноизвестен като член на шведската група АББА, която тази година отбеляза 50 години от спечелването на конкурса за песен на „Евровизия“ с песента Waterloo.
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа.
„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.
„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след
Кей-поп звездата Джин от групата Би Ти Ес издаде първия си солов албум Happy, съобщи „Билборд“. Музикалната продукция включва шест песни, които са смесица от музикални стилове.
Това се случва, след като на 25 октомври феновете чуха за първи път сингъла I`ll Be There. Тази песен предизвика вълнение сред любителите на музиката на Джин. Тя обединява рок от 60-те години на миналия век и модерен денс поп.
Албумът излиза преди самостоятелната поява на Джин във „Вечерното шоу на Джими Фалън“ на 20 ноември, където музикантът ще представи на живо своите песни. Новината беше обявена от самия водещ на предаването във видеоклип. Преди шест години в шоуто на Фалън дебютира групата Би Ти Ес.
Би Ти Ес дебютира на 13 юни 2013 г., а останалите членове на групата са Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук. Тя направи южнокорейската
Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".
Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.
"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.
Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят
Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко различен. В живота ми се случиха какви ли не фантастични открития, комуникационни системи, джиесеми... Но съм убеден, че фотошопът никога няма да се трогне от детска мечта, от детска сълза или усмивка. Винаги ще има нужда от бял лист, молив и мечта. За да има пъстри цветя и весели кончета, които карат децата да се усмихват“, казва още той.
През 1979 г. Любомир Далчев, произнася слово на откриването на изложбата на Маргарит Цанев, в което казва: „Пред нас са творбите - плод на двегодишен труд на младия Маргарит Цанев. Той ни е завещал част от своето голямо и топло сърце и част от неизчерпаемото си въображение, оставил ни е тези прекрасни рисунки и изискани скулптури. За съжаление, другата, по-голяма част от дарованието си, от творческата си експанзия, от бъдещето си на творец той е отнесъл със себе си завинаги във вечността. И все пак малкото, което ни е оставил Маргарит, безспорно носи белега на голямото изкуство“.
Бившият певец на "Уан дайрекшън" (One Direction) Лиъм Пейн е бил намерен мъртъв пред хотел в Буенос Айрес, след като е паднал от балкона на стаята си на третия етаж, потвърди аржентинската полиция, предаде Ройтерс.
В изявление на столичната полиция се казва, че са били повикани в хотела в столичния квартал Палермо, където са били уведомени за "агресивен мъж, който може да е под въздействието на наркотици и алкохол".
Управителят на хотела казал, че е чул силен шум в задната част на хотела, а когато полицията пристигнала, установила, че мъжът е паднал през балкона в стаята си, се казва в изявлението.
Служителите на спешна помощ потвърдиха смъртта на 31-годишния британски певец, за когото се съобщава, че е намерен във вътрешния двор на хотела.
"Дълбоко сме натъжени да научим за трагичната кончина на Лиъм Пейн днес. В този труден момент сърцата ни остават
На 13 септември е премиерата на новия български филм „Русалки“, съобщават от екипа.
През 2023 г. Лили Аначкова пише сценария на „Русалки“, който е излъчван в TikTok и YouТube. Има общо 29 епизода, като всеки е между 4 и 8 минути, и с по над един милион гледания на епизод.
Продуцентите Зипо и Слаш („Кино академия за таланти“) толкова харесват сериала, че се свързват с авторите му и им предлагат да направят игрален филм със същото име, който да се разпространява от „Александра филмс“ във всички кина в България. Ражда се е идеята да се напише книга по филма, която е вече завършена и съвсем скоро ще влезе в печат.
„Проектът е много важен за нас, защото е началото на един силен екип от колоритни и популярни лица, екип, който ще бъде разпоз
Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.
Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.
Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“.
„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични
Световноизвестният словашки график проф. Робърт Янчович и неговият син – Робърт Янчович-младши, представят в София съвместния си проект Litho.
Откриването е на 23 октомври, съобщават от галерия „Графикарт“, домакин на събитието до 20 ноември.
„Ненадминатият майстор на литографията проф. Янчович ще представи свои емблематични творби, които са му осигурили множество международни награди. В графичните листи с размер 70 на 100 см ще открием необятния му талант в литографията, защото именно в тях личи съвършенството на неговото майсторство. В пълен синхрон с неговите творби, ще видим и тези на Робърт Янчович-младши, доказателство за семейната любов към графиката и талантът, предал се от баща на син“, коментират организаторите.
По думите им, ако обърнем гледната точка, графиките на проф. Янчович разкриват и необятния космос на подс
„Обществен враг“ по Хенрик Ибсен е първата за новия сезон премиера в Малък градски театър „Зад канала“.
Следващите представления са на 19 и 27 октомври, съобщават от екипа на театъра.
По думите им пиесата от създателя на модерната драма добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа: „С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество“.
Участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански.
Режисьор е Крис Шарков. „Обществен враг“ разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж н
По думите му изкуството на Маргарит Цанев има много сила и самобитност.
„То ни грабва и ни увлича, кара ни да преживяваме и да мислим. Ако Цанев беше жив и продължаваше да твори със същата енергия и любов, каквато виждаме тук, убеден съм, че той би бил един от най- крупните наши творци и не само наши, но би оставил следа и в цялото съвременно изобразително изкуство”, казва още Любомир Далчев.
/ВСР